Region Jnkpings ln Vårdval i Jönköpings län
plus.rjl.se/vardval

Information till vårdgivare

Primärvårdsforum 20 november 2013

Landstinget arrangerar primärvårdsforum för att främja dialog om hur primärvården ska utvecklas och bidra till god vård för länets invånare utifrån Landstingets vision och mål för vårdval.

Dokumentation

Samlad presentation primärvårdsforum 20 november 2013 (pdf, nytt fönster)

Sammanställning av workshopar

Tid och plats

  • Fjällstugan, Valhallavägen 40, Jönköping
    Vägbeskrivning: Kör Dunkehallavägen upp till Dalvik och sväng höger in på Valhallavägen, passera Hisingstorpsskolan och sväng första till höger. Det är skyltat hela vägen!
  • Onsdagen den 20 november 2013
  • Klockan 9-16:15

Program

8:30 Fika                                                                                                      

9:00

Inledning

Mats Bojestig

9:10

Dagens program

Jenny Nilsson

9:20 Flyktingar Yvonne Ericsson
Per Malm
9:30 Mest sjuka och samverkan med kommunerna Carina Nordqvist Falk
9:45 Gränsdragningar Susanne Yngvesson
Staffan Ekedahl
Magnus Kåregård        
10:00 Fika (15 min)  

10:30

Workshop 2 x 30 min

  • Mest sjuka och samverkan med kommun
  • Gränsdragningar
Carina Nordqvist Falk   
Mats Bojestig
Susanne Yngvesson
Staffan Ekedahl
Magnus Kåregård

11:15

Återrapport från workshop (15 min/område)

  • Återrapportering
  • Input från storgruppen
Carina Nordqvist Falk   
Mats Bojestig
Susanne Yngvesson
Staffan Ekedahl
Magnus Kåregård

11:45

LUNCH (60 min)

 

12:45 Öppettider och jour Daniel Lilja
Magnus Kåregård
13:00 Missbruk och beroende Mattias Jonsson
Birgitta Karlsved
13:15 Barnhälsovård och kvinnohälsovård Carin Oldin
Göran Oldaeus
Marita Sandqvist

13:30

Workshop 2 x 20 min

  • Öppettider och jour
  • Missbruk och beroende
  • Barnhälsovård och Kvinnohälsovård

Workshopfrågor och gruppledare

Daniel Lilja
Magnus Kåregård
Mattias Jonsson
Birgitta Karlsved
Carin Oldin
Göran Oldaeus
Marita Sandqvist
Claes Hultberg
14:15 Fika  

14:30

Återrapport från workshop (15 min/område)

  • Återrapportering
  • Input från storgruppen
Daniel Lilja
Magnus Kåregård
Mattias Jonsson
Birgitta Karlsved
Carin Oldin
Göran Oldaeus
Marita Sandqvist
Claes Hultberg

15:15

Öppen dialog kring inkomna frågor från vårdcentralerna

Mats Bojestig

16:00

Avslutning/summering

Teamledning primärvård

 

Uppdaterad: 2013-11-21
Jenny Abrahamsson, Folkhälsa och sjukvård